Historie projektu

Myšlenka na KAHL vznikla začátkem roku 2011 po jednom z přátelských utkání hráčů (nejen) pardubické Piksly proti mužstvu Poličky. Zde se spojila letitá touha Ondřeje Svačinky po partě hokejových nadšenců, kteří by spolu na amatérské úrovni tu a tam rekreačně odehráli nějaký ten mač, spolu s podnikavým duchem Luboše Sedláka, který navrhl rozšířit přátelská utkání i na celky dalších farností. Nápad byl korunován vtipnou poznámkou z pléna (autora nápadu prosím, aby se přihlásil), že se vše pojmenuje KHL (křesťanská hokejová liga), což geniálnímu nápadu pořádání této amatérské soutěže dodalo punc věhlasu a kvality :-). V sezóně 2011-2012 odehrálo ligu s názvem KAHL (křesťanská amatérská hokejová liga) 5 týmů, za které v utkáních nastoupilo přes 90 hráčů. Svou podporu projevil KAHL také Královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, který soutěži věnoval pohár pro vítěze.

Nultá sezóna byla zakončena 24. března 2012 dvojzápasem na zimním stadionu v Chrudimi. V utkání o třetí místo zvítězila ŘKF Polička nad HC Piksla Pardubice. Ve finále, které sledovalo více než 180 diváků, pak udolali domácí HC Klofani v samostatných nájezdech HC Salaš Hradec Králové a stali se prvními držiteli Biskupského poháru.

Sezóna 2012/2013 přinesla rozšíření ligy na 6 týmů. Novým celkem se stal tým HC Vraníci Slatiňany. Sezóna nabídla množství vyrovnaných soubojů a byla dramatická až do samého závěru. Do finále, které se uskutečnilo v Poličce, postoupily znovu celky HC Klofani a HC Salaš Hradec Králové. Přes to, že Klofani vedli již o tři branky, hradecký tým se vzchopil k neuvěřitelnému obratu a vítězstvím 4:3 se stal dalším držitelem Biskupského poháru. Závěr sezóny přinesl také mimořádný zájem médií. Články o lize přinesla MF Dnes, Katolický týdeník, dokument o KAHL pak byl odvysílán v Křesťanském magazínu na ČT2.

Začátkem měsíce března 2013 zaslal přípravný výbor návrh na registraci občanského sdružení s názvem Křesťanská amatérská hokejová liga o. s., který Ministerstvo vnitra ČR schválilo dne 29. března 2013. Ustavující členská schůze, která se konala 22. dubna 2013 na tradičním místě ve Vysokém Mýtě, zvolila předsedou sdružení Petra Vtípila.

Sezóna 2013/2014 byla podpořena reklamní spoluprácí s VZP ČR, nově KAHL navázala mediální partnerství s rádiem Proglas, které pravidelně vysílalo zprávy o dění v lize. Také tohoto ročníku se zúčastnilo šest týmů. Poprvé do finále postoupily celky, které se ještě o Biskupský pohár neměly možnost utkat. Pardubická Piksla otočila vývoj finále, ve kterém prohrávala o dvě branky a ze čtvrtého místa po základní části dokráčela až na trůn KAHL. Ve finále, které pořádala Polička, také padl divácký rekord KAHL - utkání sledovalo 225 účastníků.

Na dubnové členské schůzi byly upraveny stanovy dle požadavků nového Občanského zákoníku. Zároveň byl změněn název původního občanského sdružení, které se dle zákona automaticky změnilo od 1.1.2014 na zapsaný spolek. Od tohoto data se tedy setkáváme s oficiálním názvem Křesťanská amatérská hokejová liga z.s.

V sezóně 2014/2015 došlo k prolomení hranic Královéhradecké diecéze a mistrovské soutěže se zúčastnil tým z pražských Kobylis - HC Tookani. Na základě požadavků většiny členské základny došlo k navýšení počtu utkání a sezóna se odehrála v novém systému (základní část, nadstavba, play-off). Finálový den v Rychnově nad Kněžnou byl zpestřen turnajem "O biskupský chlebíček", ve kterém se před medailovými kláními utkali celky, které do závěrečných bojů nepostoupily. Ve finále se utkal tým Klofanů s celkem BK ŘKF Polička. Ze zisku Biskupského poháru se nakonec radovali již podruhé v historii Klofani. K již tradičním partnerům KAHL - VZP ČR a radiu Proglas - se přidal svou záštitou vicehejtman Pardubického kraje, pan Roman Línek.

 

Upozornění návštěvníkům

Příslušnost hráčů ke křesťanské církvi není vylučujícím kritériem. Vzhledem k hodnotám, ke kterým se tato soutěž vztahuje, se ale předpokládá založení klubu jako týmu farního či týmu křesťanského společenství.

Síň slávy - vítězové Biskupského poháru

Informace o KAHL

Do soutěže se pro hokejovou sezónu 2014/2015 příhlásilo celkem 7 účastníků.

Zjednodušená pravidla soutěže

V základní části se šest týmů střetne v základní části jednokolově dle rozlosování. Každý celek tedy odehraje celkem 6 zápasů. První tři celky postupují do nadstavbové skupina A (jistota play-off), kde se utkají o umístění do play-off (body se ze základní části nepřevádí). Skupina B v počtu čtyř týmů odehraje nadstavbu také systémem každý s každým. Nejlepší tým postoupí jako čtvrtý do play-off. Následuje play-off, ve kterém se spolu střetnou první tým se čtvrtým a druhý tým se třetím. Půjde opět jen o jeden zápas, výhodu domácího prostředí bude mít lépe umístěné mužstvo po základní části. Následuje utkání o třetí místo, ve kterém se střetnou oba poražené celky z play-off a finále, které odehrají vítězná mužstva. Hraje se opět jeden zápas, jako domácí je v boji o třetí i první místo vedeno lépe postavené mužstvo po základní části.

Ledovou plochu vždy zajistí domácí mužstvo (1,5 hodiny v základní části, 2 hodiny v play-off). Finanční úhrada za led v základní části i v play-off je hrazena rovným dílem oběma týmy. Domácí tým také deleguje rozhodčího (v play off 2 rozhodčí) a zdravotníka. Bude zajištěno 10 minutové rozbruslení, po kterém bude následovat utkání trvající 3 x 15 minut čistého času s 2 minutovou přestávkou po 1. a 2. třetině. V zápase bude uplatněno pravidlo postavení mimo hru a o zakázaném uvolnění, po kterém je však povoleno střídat. Rozehrává se vhozením buly. V případě průtahu střídání, rozhodčí upozorní zdržující mužstvo písknutím a nedostaví-li se hráči na buly, je oprávněn vhodit kotouč a zahájit hru. Za vítězství jsou celku připsány 2 body. Při remíze si obě mužstva rozdělí po 1 bodu. V základní části končí utkání po třech třetinách i za nerozhodného stavu, neprodlužuje se, bez nájezdů. V případě vypršení času pronájmu ledu, končí utkání za daného stavu. V play-off v případě remízy rozhodují 3 série samostatných nájezdů, dále po jedné sérii až do rozhodnutí. Před utkáním vedení klubu připraví zápis o utkání s vyplněnou soupiskou hráčů zapsaných na utkání a spolu s registračními průkazy je předloží na časomíru. Soupisku i průkazy kontroluje delegát KAHL, který také dohlíží na regulérnost utkání. K jeho rukám jsou vznášeny případné protesty, nejpozději však do 30 minut po skončení utkání. 

Úplné znění pravidel ke stažení zde.